Ensimmäinen Nainen Avaruudessa

Katso Flashback – 1969 Ensimmäinen ihminen Kuussa Yle Areenasta. Areena on Suomen suurin netti-tv ja radio. Yle Areenassa on tarjolla radio- ja televisio-ohjelmia, suoria lähetyksiä sekä ohjelmatiedot.

Historiaa tekemässä – . Moni luulisi Riden suurimman saavutuksen olevan se, että hän oli ensimmäinen pohjoisamerikkalainen nainen avaruudessa.Työ, jonka hän teki kuitenkin elämänsä aikana, oli vielä tätäkin saavutusta suurempi.

50 IHMEELLISTÄ FAKTAA AVARUUDESTA #10Lista: 8 uskomatonta ihmisen tekemää ennätystä avaruudessa Yhdysvaltalainen astronautti Peggy Whitson on juuri tehnyt ennätyksen. Hän on nyt pisimpään avaruudessa oleskellut nainen. Avaruudessa on tehty koko joukko ennätyksiä. Tässä muutama, jotka sinun on lyötävä tullaksesi kuuluisaksi.

Harvinainen kurkistus astronauttien arkipäivään avaruudessa – Mahdollisuus päästä käymään avaruudessa on erittäin pieni ja vain murto-osa maan väestöstä pääsee ikinä kokemaan sen. Viisaat, rohkeat ja ammattitaitoiset avaruudessa elävät astronautit kantavat harteillaan valtavaa taakkaa, mutta hassuttelevat myös silloin tällöin yläilmoissa ollessaan.

Sähkötupakan Haitat Telewell telewell tw ea510 Viikko 15 – Laskemme 15 minuuttia ylittäviä lähikontakteja, Järvinen sanoi. Ylä-Savon soten infektiolääkärin ja. Väkivalta läheisimmän ihmisen taholta voi kohdata ketä tahansa. Sen varjoon ja alle ei pidä kuitenkaan jäädä. Istanbulin sopimus solmittiin vuonna 2011 estämään naisiin kohdistuvaa väkivaltaa. Se on. Väkivalta läheisimmän ihmisen taholta voi kohdata ketä tahansa. Sen varjoon

Presidentti Vladimir Putin rakentaa Venäjälle perinteisiin arvoihin perustuvaa, vahvaa identiteettiä ortodoksisen kirkon tuella. Samalla alati kauemmas alkavat jäädä ne päivät, jolloin Venäjä salli naisille äänioikeuden ensimmäisten joukossa ja Valentina Tereshkovasta tuli historian ensimmäinen nainen avaruudessa.

Oikeistolaisia ilahduttaakseni kirjoitan aina aika ajoin muutamia tosiasioita Neuvostoliiton lähettämästä ensimmäisestä ihmisestä avaruudessa ja ensimmäisestä naispuolisesta ministeristä ja diplomaatista aikana jolloin ns länsimaissa korkein asema, jonka nainen saattoi saavuttaa, oli hyväntekeväisyysjärjestön kahvinkeittäjän.

31.7.2018  · 50 ihmeellistä faktaa avaruudesta, jotka räjäyttää sun mielen! Edelliset faktat: https://www.youtube.com/watch?v=5-jatV8yfew Mun 50 ihmeellistä faktaa LIVESH.

Ode 2 vuotta sitten. Mua ei sillee avaruus kiinnosta mut nää kaikki on nii mielenkiintosia(ps tuleeks se tubecon juttu tubee) Vastaa

Kello 8.47 Suomen aikaa hän rikkoi maannaisensa Shannon Ludicin vuonna 1996 tekemän ennätyksen. Lucid oli yhtäjaksoisesti avaruudessa 188 päivää ja 4 tuntia.Suni Williams on insinöörinä kansainvälisellä ISS-avaruusasemalla.

Anssi Huovinen Vaimo Lokakuun 16. päivänä vuonna 2005 Veikko Huovisen poika, 41-vuotias Pekka Huovinen hukuttautui perheen kesämökin rantaan Kiantajärvellä. Tapahtuma oli vanhemmille ja muille läheisille järkytys, mutta ei täydellinen yllätys. Sitä olivat edeltäneet monet vaikeat vaiheet ja pitkät vuodet, joiden aikana Pekka Huovinen sairastui yhä vakavammin. Ibe Invisible Bead Extensions TM. IBE was created to solve 3 major

VALENTINA TEREŠKOVA 1937- On venäläinen lentäjä ja kosmonautti. Tereškova oli ensimmäinen nainen avaruudessa (v.1963). 17. KATHRINE SWITZER 1947-On amerikkalainen kirjailija, TV-kommentaattori ja maratonjuoksija. Switzer oli ensimmäinen nainen, joka juoksi Bostonin maratonin. Tuohon aikaan isoihin maratonjuoksuihin sai osallistua vain.